Spomenik Kipovi
Spomenik Kipovi nalazi se na 4 km od Rume prema Novom Sadu, sa obe strane magistralnog puta M-21 i podignut je krejem 18. veka. Podigli su ga građani Rume zahvalni što se kuga koja je harala ovim područjem 1795 – 1796. godine, koja je prepolovila stanovništvo Iriga i podfruškogorskih sela, nije proširila i na njihovo mesto. Spomenik je podignut na mestu gde su bile organizovane vojne straže (sanitarni kordon) koje su sprečavale izlazak ljudi iz zaraženog područja. Reč je o jedinstvenom zdravstvenom spomeniku u ovom delu Evrope.
Gradski trg (Spomenik Revolucije)
Podignut je 1975. godine u samom centru grada. U konkursu za ideje su pobedničko rešenje predložile arhitekte Cveta Davičo, Živojin Karapešić i Miša David, ali njihov predlog nikada nije realizovan u potpunosti. Ranije je trg imao formu foruma i na njemu su se odvijale razne svečanosti, aktivnosti i skupovi. Prostor oko spomenika imao je oblik amfiteatra od betonskih elemenata i crvene osnove, koji je predstavljao antički period. Rekonstrukcijom gradskog jezgra, došlo je do promene izgleda, amfitetar je srušen i izgrađen je trg manifestacionog tipa, u jednom nivou, po uzoru na većinu velikih gradova. Simbol Rume su tzv. Trube koje su centralni motiv spomenika, a koje predstavljaju poziv na proslavu, ustanak ili juriš. Zanimljiv podatak je da je na platou gde se nalazi danas Gradski trg nekad bio Vlastelinski dvor porodice Pejačević, jedan od prvih objekata izgrađen od čvrstog materijala u tadašnjoj Novoj Rumi. Srušen je 1961. godine.
Spomenik Jovanu Jovanoviću Zmaju
Spomenik Jovanu Jovanoviću Zmaju nalazi se u Glavnoj ulici u Rumi ispred istoimene osnovne škole i to je prvo spomen obeležje u slavu legendarnog pesnika izgrađeno posle njegove smrti. Postavljen je na inicijativu Milene Miladinović i Srpske ženske dobrotvorne zadruge u Rumi u znak sećanja na velikog poetu, a otkrio ga je 1911. godine Branislav Nušić. U drugom Svetskom ratu je srušen i uklonjen, da bi 1951.godine po uzoru na prvobitni bio izrađen novi spomenik.
Most razmene
Most razmene je spomen obeležje koje se nalazi na putu Ruma – Stejanovci. Locirano je sa obe strane puta u znak sećanja na 2. septembar 1943. godine kada je na ovom mestu izvršena razmena zarobljenih Nemaca za rodoljube i simpatizere pokreta koji su bili zatočeni u rumskom logoru. Oslobodilačku akciju predvodio je partizanski komadant Vukašin Bivolarević Volf čiji se lik nalazi na ovom memorijalu.
Spomenik „Tri deteta sa knjigom“
Spomenik je delo slavne rumske vajarke Slavke Petrović Sredović. Predstavlja decu u trenutku radoznalosti, gde su sva njihova čula usmerena na spoznaju šta se nalazi na stranicima knjige. Postoji priča da skulptura predstavlja samu umetnicu sa bratom i sestrom i beleži neke od njihovih trenutaka provedenih u štampariji njihovog oca. Prilikom njene izložbe u rumskoj biblioteci 1955. godine, ovaj spomenik je otkupljen i postavljen u Mali park, koji je nastao sa idejom da bude park za decu . On je ovu namenu zadržao do danas i predstavlja malu oazu zabave za najmlađe.
Spomenik Žarku Miladinoviću
Spomenik Žarku Miladinoviću nalazi se ispred glavne rumske pošte i podignut je u čast Rumljaninu koji je svojevremeno bio ministar pošte i telegrafa u vladi Nikole Pašića. Reč je o prvaku rumskih radikala u čijoj kući u Glavnoj gradskoj ulici je 24. novembra 1918. godine održan narodni zbor na kojem je odlučeno da se Srem pripoji Srbiji.
Spomen obeležje Avionsko krilo
Spomen obeležje Avionsko krilo nalazi se kraj puta koji vodi od Rume prema auto-putu Beograd – Zagreb na mestu na kojem se nekad nalazio rumski aerodrom sa koga su, pred kraj Drugog svetskog rata, poletali avioni koji su učestvovali u proboju Sremskog fronta. Na tom prostoru je od 1948. do 1954. godine radila Savezna pilotska škola.
Konjanički spomenik
Spomenik se nalazi na malom platou ispred zgrade „Most“ u Orlovićevoj ulici. Podignut je početkom 2019. godine, a autor je akademski vajar Branislav Crvenković. Konjanički spomenik je visok 6 metara, ne odaje utisak masivnosti, nego gracioznosti i izrađen je od poliuretanske pene. Spomenici ove vrste predstavljaju konjanika, odnosno jahača na konju i simbol su snage, moći ili oslobodilačkih poduhvata. U tom smislu, ovaj spomenik je neobičan, jer je figura jahača ženska. Na konju koji se propeo i u potpunosti podigao na dve noge, nalazi se naga ženska figura duge raspletene kose u dinamičnom pokretu. Oboje, jahač i konj, prikazani su u punom naponu snage, spremni na skok ili da jednostavno polete ka visinama.