Izletište Borkovac

  Izletište i jezero Borkovac je prava oaza zelenila i nalazi se samo na 2 kilometra od centra Rume, u središtu Srema. Izletište idealnim za posetioce, sportiste i rekreativce čine uređene trim staze i šetališta okružena drvoredima. U sklopu ovog izletišta nalazi se i hotel „Borkovac“, poznat i kao „hotel među borovima“, izuzetno ocenjen od strane gostiju, a u svojim sadržajima nudi bazen, spa, masaže, restoran u zatvorenom i otvorenom prostoru sa prelepom terasom okruženom borovom šumom. U neposrednoj blizini nalazi se otvoreni olimpijski bazen sa bazenom za decu i organizovanom školom plivanja i igrama na vodi tokom letnjih meseci.

  Nadomak bazena i hotela, nalazi se veštačko jezero, stvoreno sedamdesetih godina prošlog veka, na Borkovačkom potoku, jednom od tri potoka koji se sa Fruške gore spuštaju u Rumu. Brana je široka 209 metara, a visoka 11 metara. Njenim podizanjem potok koji se pružao duž doline počeo je da plavi. Jezero je danas široko 300 metara i dugačko 2,5 kilometara. Kako se podizao nivo vode na jezeru, umnožene su različite vrste riba, kao što su šaran, smuđ, štuka i danas predstavlja raj za ribolovce.
   Pored ribolova, jezero je pogodno i za kajakaše. Kajakaška reprezentacija Srbije već nekoliko godina unazad se priprema za takmičenja baš na jezeru Borkovac.

image description

Zaštićeno stanište „Bara Trskovača“

  Bara Trskovača se nalazi na obodu sela Platičeva u južnom delu rumske opštine, a stavljena je pod zaštitu države radi očuvanja prirodnih mrestilišta retkih autohtonih vrsta riba: linjaka i zlatnog karaša, kao i staništa karakterističnih barsko-močvarnih ekosistema i močvarne vegetacije na utrinama poput trske, ševara, šaša i barskih vrba.

  Trskovača je nekadašnji barsko – močvarni ekosistem koji je značajno izmenjen sedamdesetih godina 20. veka kada su preduzete hidro – meliorativne mere sa ciljem privođenja ovog područja poljoprivrednoj svrsi i intenzivnoj obradi što je u to vreme bio trend i u svetu. Kako je to depresija i jedna od plavnih zona reke Save i odlikuje je visok nivo podzemnih voda, visoka vlažnost vazduha u letnjim mesecima i rosa koju stvara ovakva mikroklima, Trskovača je u to vreme bila veoma važno područje kako za poljoprivrednike, naročito povrtare, tako i kao stanište retkih, autohtonih vrsta biljnog i životinjskog sveta. Preduzimanjem pomenutih radnji, barski ekosistem drastično je izmenjen i narušen, a nekadašnja vodena ogledala svedena su na veštačke kanale, dok je na kopnenim površinama obrada bila zastupljena samo na parcelama koje su se mogle obrađivati (usled visokih podzemnih voda i nsikog kvaliteta zemljišta). Kao posledica ovakve situacije, mnoge parcele su napuštene nedugo nakon intenzivne poljoprivredne obrade i došlo je do smene vegetacije, odnosno, invazivne, alohtone i kserofitne vrste dominirale su u odnosu na autohtone hidrofite i higrofite tipične za vlažna staništa.
  Početkom 21. veka na inicijativu meštana Platičeva, što je jedan od retkih primera u Srbiji, pokrenuta su istraživanja od strane naučnih i stručnih institucija koja su obuhvatila pedološke, morfološke, kulturne i prirodne odlike ovog područja. Rezultati istraživanja predstavljeni su u Studiji zaštite koja je bila polazna osnova za proglašenje zaštite nad ovim staništem. Podaci su prikazali stabilne populacije retkih, autohtonih vrsta riba, bogatu ornitofaunu, karakterističnu floru održanu u mozaičnim formama i kompleksno stanište koje treba revitalizovati, unapređivati i zaštiti. Tako se od 2011. godine preduzimaju aktivne mere zaštite kroz niz aktivnosti i uz poštovanje uslova zaštite prirode.

image description

Pavlovačko jezero

  Poznato i pod nazivom Kudoš. Smešteno je 12 km severno od centra Rume u selu Pavlovci. Nastalo je 1983. godine pregrađivanjem doline potoka Kudoš branom dužine 400 m. Zbog raznovrsnosti flore, ovo jezero je bogato ribom i zato ga sportski ribolovci posećuju tokom cele godine.

image description